Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24343)

Џон Бон Џови: посакувана рок-ѕвезда, нежен сопруг и горд татко

Кога една музичка група само во САД ќе продаде повеќе од 40 милиони албуми, а низ целиот свет околу 130 милиони, нема сомнение дека...

Во Илинден промовирана книгата „Сончев дворец“ на Перо Миленкоски

На годинашното 19-то издание на литературната манифестација „Илинден“ беше промовирана најновата поетска стихозбирка „Сончев дворец“ на писателот Перо Миленкоски, што ја издаде книгоиздателството „Александар/Александар“....

Промоција на монографија во Пробиштип

Денеска во Пробиштип ќе се одржи промоција на монографија „Генерациско заедништво и почит“, спомен-книга на генерацијата ученици од Рударското геолошко техничко училиште (РГТУ) од...

Промовирани нови простории на библиотеката во Археолошкиот музеј

Археолошкиот музеј на Македонија вчера ги промовира новите простории на најстарата и најголемата специјализирана археолошка библиотека во Македонија. - Фондот на библиотеката што има над...

Манчевски ќе го снима „Врба“, објавен повик за аудиција

Продукцијата „Сектор филм“ и режисерот Милчо Манчевски повикуваат студентки и студенти на наставните програми по актерска игра на аудиција за неговиот нов игран филм...

Црвени и други линии

ДА ПРОДОЛЖАТ ИЛИ ДА СЕ ПРЕКИНАТ ПРЕГОВОРИТЕ ОКОЛУ „РАЗЛИКАТА“ ЗА ИМЕТО НА НАШАТА ДРЖАВА? (10) Имајќи ги предвид досега водените преговори од 1995 година, кога...

Рембрант и Вермер во Москва во пресрет на Светското фудбалско првенство

Врвот на деловната зграда Сбербанка свети во блескави нијанси на зелена боја, а неколку блокови подолу, кон реката Москва, Сбербанка свети во ултракорпоративните бои...

Запрен конвој со автобуси со мигранти

Автобусите со мигранти, кои од Сараево тргнале кон Мостар, биле запрени кај Коњиц и оневозможено им е заминувањето до бегалскиот центар во Салаковец, потврди...

Премиерот Пленковиќ под притисок за оставка

Во Хрватска продолжува јавниот притисок за оставка на премиерот Андреј Пленковиќ, по обелоденувањето на содржината од мејловите меѓу поранешната министерка за економија околу ангажирањето...

Лобирањето излегува од темните кулоари на власта

Со новиот закон лобирањето во Србија ќе стане легална професија, а најголема новина ќе биде тоа што се дозволува да функционираат и нерегистрирани лобисти Законот...