Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24328)

Владимир Дојчиновски – уметнички директор на „Макфест 2018“

Владимир Дојчиновски e нов уметнички директор на музичкиот фестивал „Макфест 2018“. На оваа функција го наименува градоначалникот на Штип, Благој Бочварски, бидејќи веќе неколку...

Зен-градините го смируваат умот, релаксираат и опуштаат

„Индор гарден“ се стреми да ја внесе зелената уметност во животот на луѓето, да им ја приближи природата и да им го намали стресот...

„Ај кју“ го скрши мразот на „Евровизија 2018“

Нашите годинашни евровизиски претставници, членовите на групата „Ај кју“, во понеделникот ја имаа првата официјална проба во арената „Алтис“ во Лисабон, Португалија. Всушност, тие први...

Групата „Метаноја“ победи на „Рок-фест“

За најдобар гитарист на фестивалот беше прогласен Виктор Захариев од групата „Фикшн“, на кого му беше врачена наградата електрична гитара „јамаха“ Викендов во Младинскиот културен...

Германците во потрага на мирен пензионерски живот во Бугарија

Според некои новинарски истражувања, во Бугарија има околу 45.000 Германци, кои својот пензионерски живот го поминуваат претежно во местата на црноморското крајбрежје Сѐ повеќе германски пензионери...

Историски момент или историска грешка

САД испраќаат спротивставени пораки до Северна Кореја и до Иран: од една страна повикуваат на преговори, а од друга страна зборуваат за „промена на...

Господе, заштити ја Македонија од „големите пријатели“ од надвор!

Деновиве сме преплавени од бомбастични изјави на владини функционери дека земјава ќе ја спасат „големите пријатели“ од надвор, за да влеземе во НАТО и...

Европа да ѝ се извини на Македонија

(По повод препораката од Брисел) Пред мене е сега документот што ми го даде мојот нов пријател Евгениј, фотокопија на една табела на најстарите индоевропски...

Со протести и со синдикални говори се одбележа Денот на трудот

Денот на трудот, 1 Mај, е симбол на борбата за правата на работниците. Со протестни маршеви синдикалните здруженија го одбележаа вчерашниот ден на различни...

Работилници за поддршка на жените и на самохраните мајки

На жените им е потребна едукација за нивните права и потреби, како и препораки за воспоставување родова еднаквост, велат во здружението на самохрани мајки Здружението...