Ознака: дијабетес

Дијабетичарите бараат помош од народниот правобранител, се жалат на доцнење на...

Во име на 44.000 дијабетичари Сојузот на здруженијата на дијабетичарите побара помош од народниот правобранител за скратеното право на здравствена заштита со доцнењето на...

Дијабетичарите најавуваат тужби поради немање терапија, од МЗ велат дека се...

Министерството за здравство попладнево преку соопштение информираше дека се прават напори да се надминат проблемите со кои се соочуваат лицата со дијабет. На почетокот...

ГАЛЕРИЈА: Протест на лицата со дијабетес

Попладнево се одржа протест на лицата со дијабетес. „Да им го олесниме детството“ е пораката која на испишан транспарент ја испратија лицата со дијабетес на...

Дијабетичарите денеска на протест: „Заврши времето на лаги и обезличување“

Дијабетичарите, денеска во 19 часот, ќе излезат на предупредувачки протест пред Министерството за здравство оти немаат терапија и со месеци се оставени без ленти...

Лицата со дијабетес утре на протест пред Министерството за здравство –...

Сојузот на здруженија на дијабетичари на Македонија за утре во 19 часот најави дека ќе одржи предупредувачки мирен протест пред Министерството за здравство. Протестот,...

Невообичаените симптоми во устата знак за дијабетес

Медицински совет Постојат многу симптоми што укажуваат на дијабетес, како често мокрење, замор, невообичаени промени на кожата и разни габични инфекции. Меѓутоа, експертите тврдат дека...

Децата со дијабетес 5 години чекаат набавка на сензори, по 1.500...

Децата со дијабетес во земјава сè уште немаат сензори што безболно ќе ја мерат гликемијата. Наташа Деспотовска-Димитриевска, претседателката на БАЛАНС МК – Асоцијацијата за...

Секој четврти заболен од дијабетес во светот не ја добива потребната...

Секој четврти човек во светот со дијабетес не ја добива потребната помош, покажува новото истражување објавено на Светскиот ден на дијабетесот, 14 ноември. Меѓународната фондација...

Сојузот на здруженија на дијабетичари бара промена на моделот за набавка...

Сојузот на здруженија на дијабетичари на Северна Македонија (СЗДСМ) бара промена на моделот за набавка на глукомери и ленти за секое лице со дијабетес...

Лиметата го намалува ризикот од дебелина, дијабетес и од мозочен...

Лиметата е цитрусно овошје што се користи за да ѝ се даде подобар вкус на храната и е вообичаен додаток во мексиканската, виетнамската и...