Ознака: Демократски сојуз

Павле Трајанов реизбран за претседател на Демократски сојуз

На седмиот Конгрес на Демократски сојуз на кој присуствувале над 400 делегати и гости бил избран Централен совет на ДС од 80 члена, а...

Парламентот да создаде услови за да продолжи постапката за четирите хашки...

Наместо Владата да го сокрива барањето од Советот на Европа за расчистување на Хашките предмети „Водство на ОНА”, „Липковско Езеро”, „Гробница Непроштено” и „Мавровски...

Парламентарното мнозинство треба да обезбеди 61 пратеник, ДС нема да гласа...

Демократскиот сојуз нема да гласа за техничката влада, а смета дека ниту опозициската ВМРО-ДПМНЕ која согласно законот треба да номинира свои членови за технички...

Техничка влада на непринципиелна коалиција, велат од Демократскиот сојуз

Во соопштение до јавноста Демократскиот сојуз предупредува на кршење на Охридскиот рамковен договор и на Амандман 6 од Уставот на Македонија, со тоа што...

Институциите да дејствуваат без страв против криминалот, не смее да се...

Пратеникот Павле Трајанов и претседател на Демократскиот сојуз, не се согласува со оценките дека безбедноста во државата е на највисоко ниво, пренесе МИА. Како...

Демократски сојуз бара Владата да реагира на грубото мешање на Бугарија...

Демократскиот сојуз ги повикува сите Македонци во Албанија на пописот слободно да ја искажат својата национална и верска припадност, како и мајчиниот македонски јазик...

Демократскиот сојуз: Амнестијата на функционерите широко ја отвари вратата за криминал

Демократскиот сојуз цени дека измените на Кривичниот законик со кои се намалува висината на казните затвор за злоупотреба на службената положба и за злосторничко...

Политиките да ги соочиме на избори, само нов парламентарен состав може...

Повеќе од јасно е дека без темелни и суштински реформи во судскиот систем, владеење на правото, развој и јакнење на демократијата и одговорноста, како...

Демократски сојуз: Државниот врв сокриен од народот

Државниот врв вчера држеше говори на најголемиот македонски национален и државен празник, ИЛИНДЕН, далеку од народот, со силно полициско обезбедување и одбрани гости. Имаше обид...

ДС: За почеток на Османи да му се прифати оставката

Најавата за оставки на министрите од ДУИ е класичен, но и препознатлив блеф, реагираат од Демократски сојуз (ДС). -ДУИ како партија најодговорна за криминализација на...