Ознака: Демир Хисар

Меџити: Нема да дозволам нехумано однесување со пациенти, одблиску ќе ја...

Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити се сретна со Салка Абдуловска, мајка на 17 годишното момче за кое излезе информација дека било несоодветно третирано...

Хелсиншки комитет и МЗМП: Шокантни се сознанијата дека луѓето се изложени...

По вчерашните обвинувања од родител за нехуманиот третман на 17-годишното момче со аутизам во Психијатриската болница во Демир Хисар, денеска со реакција излегоа и...

По случајот со врзување на момче со аутизам, ДСЗИ ќе спроведе...

Државниот санитарен и здравствен инспекторат најави дека ќе изврши надзор во психијатриската болница „Демир Хисар“ за случајот со 17-годишно момче со аутизам, за кое...

Народниот правобранител ќе поведе постапка за Психијатриската болница во Демир Хисар

Институцијата Народен правобранител ќе работи на случајот со 17-годишникот со аутизам, за кој медиумите објавија дека имал нехуман однос во Психијатриската болница во Демир...

„Добри гости“ патува во Демир Хисар

Издавачката куќа „ПНВ публикации“ денеска и утре во Демир Хисар ќе го реализира третото издание на проектот „Добри гости“, преку кој иницира серија книжевни...

Пациент натепал вработен во Психијатриската болница Демир Хисар

Вработен во Психијатриската болница Демир Хисар бил нападнат од пациент додека бил на работното место. „ На 25.10.2021 во Полициската станица Демир Хисар, лекар од...

Деветнаесет случаи на коронавирус во Психијатриската болница во Демир Хисар

Седумнаесет пациенти и двајца вработени во Психијатриската болница во Демир Хисар се позитивни на коронавирус, објавија повеќе медиуми повикувајќи се на информации од Министерството...

Артилериска граната пронајдена во близина на црквата во Демир Хисар

Денес во претпладневните часови во нива во близина на гробиштата и црквата во Демир Хисар , пронајдена е артилериска граната остаток од Првата светска...

Санитарниот инспекторат ќе го испитува случајот со пациентот од Демир Хисар

Според информации на Центарот за јавно здравје во Битола, констатирани се пет нови позитивни лица на коронавирусот. Од нив тројца се од Охрид, еден е...

Позитивен психијатар од Демир Хисар, колегите испратени во изолација

Во Психијатриската болница во Демир Хисар, доктор психијатар кој работел во болницата е позитивен на коронавирусот, информираше министерот за здравство Венко Филипче. Тој рече дека...