Ознака: Данска

Три децении Дански конзулат и орден Витез од прва класа на...

Генералниот конзулат на Кралството Данска со седиште во Скопје, започнa со работа во јули 1994 година, по декрет издаден од данската кралица Маргарете Втора,...

Данска ќе ја испрати целата своја артилерија во Украина, најави Фредериксен

Данската премиерка Мете Фредериксен денеска најави дека Данска ќе ја испрати целата своја артилерија во Украина и ги повика европските земји да ги снабдат...

Четврти пат во низа Шведска и Данска се полуфиналисти

Шведска и Данска беа меѓу четирите најдобри и на светските првенства во 2021 и 2023 година, како и на ЕП 2022. Во полуфиналињата на...

Денеска дерби, европскиот првак Шведска игра со светскиот шампион Данска

Данска и Шведска досега одиграа 29 меѓусебни меча, вклучувајќи го и финалето на Светското првенство во 2021 година РАКОМЕТ - ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО ГЕРМАНИЈА Во следното...

Фредерик Десетти e новиот крал на Данска

Фредерик Десетти денеска стана новиот дански крал, наследувајќи ја својата мајка, кралицата Маргарета Втора, која формално абдицира по 52 години владеење, јави данскиот јавен...

Миленкоски: Македонската репрезентација ќе го даде најдоброто од себе

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО ВО ОДБОЈКА, ПОЧНУВА ГРУПАТА Ц ВО СКОПЈЕ Имавме долги и напорни подготовки, но среќен сум оти работевме многу добро, немавме ниту една сериозна...

Почнува „Македокс“ со фокус на Данска

Фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“ се отвора со данскиот филм „Танцувајќи ја Пина“, вечерва, во 21 часот, во „Куршумли-ан“. Оваа година по 14-ти пат...

Еден загинат и двајца повредени во напад со нож во психијатриски...

Едно лице загина, а две се повредени при прободување со нож во психијатриски центар западно од Копенхаген, соопшти данската полиција. Станува збор за тројца вработени...

Данска ќе обучува украински пилоти за авионите Ф-16, наместо САД

Данска ќе помогне во обуката на украински пилоти за борбениот авион Ф-16 од американско производство, изјави денеска министерот за одбрана на таа држава, откако...

Данците за спас на планетата ќе складираат јаглерод диоксид под морето

Данска планира да складира големи количини на јаглерод диоксид (CO2), кој ја загрева климата на Земјата, под морето. Принцот Фредерик од Данска даде симболична наредба...