Ознака: Грчка Влада

Новите членови на грчката влада положија заклетва

За време на три одделни церемонии пред грчката претседателка Катерина Сакеларопулу и премиерот Кирјакос Мицотакис, сите членови на новата грчка влада денеска положија заклетва...

Грчката влада со радикални мерки против пушењето

Новата грчка конзервативна влада вети дека ќе го забрани пушењето во затворени јавни простори, со што ќе се спроведе законот кој стапи на сила...

Пендаровски: Не очекуваме опструкции од новата грчка влада

Претседателот Стево Пендаровски, по смената на власта во Грција, не очекува пресврт од грчка страна во однос на Преспанскиот договор, но очекува, како што...

Мини-реконструкција на грчката влада

Досегашниот алтернативен министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, е именуван за нов шеф на грчката дипломатија, соопшти портпаролот на Владата во Атина...

По изгласаната доверба, грчката Влада се фокусира на Договорот од Преспа

На синоќешното гласање доверба во грчкиот Парламент, Алексис Ципрас со 151 гласа „за“, доби поддршка за неговата влада. Од пратениците, 148 гласаа „против“, а...

Новите членови на грчката влада положија заклетва

Пред претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос, во присуство на премиерот Алексис Ципрас новите членови на грчката влада положија свечена заклетва во претседателската палата. Како што...

Грчка Влада: Договор се уште нема, но има одлука од Патријаршијата...

Нова демократија не треба да брза. До овој момент не постои никаков договор, велат од кабинетот на грчкиот премиер во одговор на прашањата од...