Ознака: граната

На Широк сокак приведен прилепчанец кај кого била најдена граната

На улицата Широк сокак во Битола, вчера, полициски службеници го привеле Р. И. (53) од Прилеп, со живеалиште во Битола, затоа што кај него...

Осум деца се тешко ранети кога граната експлодира на детски настан...

На детски настан во украинскиот град Чернихив експлодираше фрлач на гранати, при што повредени се 15 лица, меѓу кои осум деца. Експлозијата се случила на...

Пронајдена граната во Вардар кај Велес

Во СВР Велес било пријавено дека кај местото познато како „Мало мовче“ во водите на река Вардар во Велес вчера во утринските часови рибар...

Артилериска граната пронајдена во Дебар

Во средиштето на Дебар вчера, при реконструкција на улица, беше пронајдена артилериска граната од 75 милиметри по потекло од Првата или Втората светска војна....

Гранати пронајдени во Охридското Езеро кај Пештани

Четири гранати биле забележани во водите на Охридското Езеро кај Пештани, што било пријавено во СВР Охрид во вторникот. Како што информираат од МВР, од...

Во штипско пронајдена граната од Првата светска војна

На стариот магистрален пат Штип – Радовиш, кај Пиљаф Тепе, штипско, е пронајдена стара неексплодирана направа – артирелиска граната од Првата светска војна. Според информациите,...

Гранати и рачна бомба од Втората светска војна пронајдени крај Дебарското...

Две гранати и една рачна бомба од Втората светска војна се пронајдени крај Дебарското езеро. Вчера во полиција било пријавено дека на крајбрежјето на Дебарското...

Артилериски гранати пронајдени при ископ на улица во Битола

Две експлозивни направи биле пронајдени вчера при вршење ископ на улицата 16-та во Битола. Полициски службеници излегле на местото, а од пиротехничар од Дирекција за...

Неексплодирана граната пронајдена во двор од куќа во Кумановско

Жител на село Романовце, Кумановско, пријавил во полиција дека во својот двор пронашол стара неексплодирана направа. Увид на местото извршила екипа од СВР Куманово и...

Откриени гранати од Првата светска војна кај „Тумбе кафе“ во Битола

При изведување на градежни работи во близина на градскиот стадионот под „Тумбе Кафе“ вчера биле пронајдени три стари гранати, соопшти полицијата. Вработен во Дирекцијата за...