Ознака: грабежи

Уапсени најмалку 98 лица во Турција за грабежи или измами по...

Турските безбедносни сили уапсија најмалку 98 лица за наводно ограбување оштетени згради и грабеж или измама на жртвите од разорниот земјотрес минатата недела, објави...

Жител на Желино со нож ограбувал таксисти во Скопје

Основното јавно обвинителство Скопје отвори истрага против 28-годишен жител на Желино за кого постои основано сомнение дека ограбил таксисти во Скопје на кои им...

Мултиетнички грабежи

Во Македонија на сцена е разградување на парламентарниот систем и негово претворање во консензуална демократија, во која е најважно етничкото потекло. Анализи на ФАЦ...

Скопјанец ограбувал станови во Тетово

Педесет и седумгодишен скопјанец ограбувал станови во Тетово во периодот од октомври 2015 до декември 2018 година. Против него е поднесена кривична пријава поради постоење...

Аптеките во Шпанија на удар на крадци

Аптеките, едни од ретките отворени објекти во Шпанија, се соочуваат не само со коронавирус туку и со крадци, предупредуваат аптекарските здруженија. Иако стапката на криминал...

Во Австралија тепачки поради тоалетна хартија, таблоид објави празни страници

Австралискиот таблоид „Дарвин“ се пошегува денес на сметка на паниката предизвикана од ширењето на новиот коронавирус и големата набавка на тоалетна хартија со објавување...

Благодариме за лошото обезбедување!

Десет најдрски кражби во уметноста Грабежи на уметнички дела во галерии и музеи често се наоѓаат на насловните страници на весниците, а црниот пазар на...

„Војна“ на улиците на Чиле

Насилните протести, безредија и грабежи, предизвикани од најавеното поскапување на метро-билетите во Сантијаго, се одраз на незадоволството на населението од високите трошоци за живот...

Разбојници ограбувале скопјанки во лифт

Скопското основно обвинителство донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица, на возраст од 20 и 22 години, осомничени дека сториле две разбојнички...

За три месеци ограбени речиси 500 дома во Скопје

Во полициската станица во Аеродром само за три месеци се евидентирани 114 кражби по куќи и по станови, а по неа полициската станица во...