Ознака: голман

Никола Митревски номиниран за најдобар голман во ракометната Лига на шампионите

Македонскиот репрезентативен голман Никола Митревски е меѓу шесте номинирани за најдобар голман во ракометната Лига на шампиони. Европската ракометна федерација (ЕХФ), која традиционално го...

За удар на голман во глава задолжителна суспензија од две минути?

Таканаречениот брз центар ќе биде уште побрз, се планира нападот да почнува во радиус од 3,5 до 4,5 метри од центарот, а се предлага...

Голмани го одбраа Буфон за најдобар голман на сите времиња

ФУДБАЛ - АНКЕТА НА „ГАЗЕТА ДЕЛО СПОРТ“ Италијанецот Џанлуиџи Буфон (42) е избран за најдобар фудбалски голман на сите времиња во изборот што го спроведе...

Вандеворт е најмладиот голман во ЛШ

Голманот на Генк, Мартен Вандеворт, на возраст од 17 години и 287 дена, влезе во историјата на фудбалската Лига на шампионите (ЛШ) како најмлад...

Бенкс – од јагленокопач до врвен голман

Славниот англиски голман, светски првак и актер на веројатно најдобрата одбрана во светот, вчера почина на 81 година Најпознатиот фудбалски голман на Англија, Гордон Бенкс,...

Ристовски: Како ќе одминува СП ќе бидеме подобри и подобри

Голманот на ракометната репрезентација на Македонија, Борко Ристовски по мечот со Јапонија (37-28) изјави дека противникот покажал брза игра и им предизвикал многу проблеми...

Почина македонската фудбалска легенда Благој Истатов

Легендарниот македонски голман Благој Истатов почина денеска во 71. година од животот. Истатов целиот свој живот го посвети на фудбалот. Негов матичен клуб е Беласица,...

Ќириќ: Не е толку лесно да се изведува пенал, како што...

Шутирањето пенали на фудбалски меч често се нарекува лотарија со среќата и со психолошкиот притисок како неизбежни фактори. Математиката вели дека тимовите што први...

Голманите ги одведоа Русите и Хрватите во четврт-финалето

Во неделата се истакнаа Акинфеев, кој одбрани два пенала за триумф на Русија, и Субашиќ, со три одбрани на дуелот Хрватска - Данска. Се...

Дејан Илиев го продолжи договорот со Арсенал

Македонскиот репрезентативен голман Дејан Илиев останува во дресот на Арсенал, откако клубот потврдил дека македонскиот голман го продолжил договорот за уште две години. Илиев на...