Ознака: Голак

Чудесни формации опиваат во Пијанец

#РаскажиНиЗаМакедонија Голак Голак е средно висока планина, но е идеална за сите планинарски спортови. На терените на Голак своевремено имало ски-центар и илјадници деца зимувале во...

На Голак одбележани 75 години од Февруарскиот поход

На планината Голак денеска се одбележаа 75 години од Февруарскиот поход. По тој повод во организација на општина Делчево беше реализиран планинарски марш од...

Нова снежна покривка на Голак

Од синоќа Голак е под нова снежна покривка. Температури околу нулата кои синоќа беа измерени во Делчевско придонесоа делчевската планинска убавица повторно да биде...

Доделени признанија за најдобрите планинари од регионот Пијанец-Малеш

Планинарскиот спортски клуб ,,Голак” од Делчево по повод своето петгодишно постоење ги додели наградите за најдобрите планинари за претходната година. Како што информираше претседателот...

Меѓународен планинарски марш Голак 2018

Со учество на околу 200 планинари како од Македонија така и од соседна Република Бугарија започна планинарскиот марш до врвот Чавка на планината Голак. Организатор...