Ознака: глутен

Фирма продавала производ за кој лажела дека нема глутен

Полицијата поднесе пријава против фирма во Скопје и нејзиниот сопственик поради измама на купувачи – односно продажба на производ на кој лажно било наведено...

Ако не се дијагностицира, нетолерантноста на глутен е фатална

Целијакија е болест во која ретко кој се сомнева и таа често останува недијагностицирана, а доколку не се лекува може да биде фатална. Многу...

Недостигот од безглутенско брашно загрозува животи

Безглутенско брашно, кое е круцијално за исхраната на граѓаните на кои им е дијагностицирана болеста целијакија, која не им дозволува внес на намирници што...

Овие знаци откриваат дека ви пречи глутенот

Иако чувствителноста на глутен се смета за модерен тренд, некои луѓе навистина страдаат од таков синдром, а лекарите ги наведоа основните симптоми. 1.Промена на расположение Освен...