Ознака: генерално собрание

Само Русија е одговорна за војната, истакна Бајден на Генералното собрание...

Американскиот претседател Џо Бајден апелираше до светските лидери на Генералното собрание на ОН да застанат на страна на Украина и додаде дека се надева...

Со минута молчење почна специјалната вонредна седница на Генералното собрание на...

Генералното собрание на Обединети нации со едноминутно молчење за Украина ја отвори специјална вонредна седница на која ќе се дебатира за тоа дали да...

Пендаровски ќе се обрати на 76. Генерално собрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Њујорк ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите нации, што се одржува...

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа прилика го назначија својот портпарол во Доха, Сухаил Шахин. Талибанскиот...

Пендаровски: Перспективата за членство во ЕУ е клучниот двигател за реформите...

Претседателот Стево Пендаровски во Њујорк учествуваше на 20.состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар Низами Ганџави, што се одржа на маргините на...

Пендаровски в четврток ќе се обрати пред Генералното собрание на ОН

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, од денеска, ќе престојува во работна посета на Соединетите Американски Држави, по повод учеството на 76. сесија...

Османи во САД на Генералното собрание на Обединетите нации

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, претстојната недела ќе патува во САД, каде ќе учествува на Генералната дебата на 76. сесија на Генералното собрание...

Генералното собрание на ООН за првпат без светски лидери

Претседателот на Генералното собрание на Обединетите нации, Тиџани Мухамед-Бандe изјави дека лидерите на државите членки нема да дојдат во Њујорк на крајот на септември...

Поглед одблиску на Генералното собрание на ОН

  Активностите и меѓусебните средби на светските лидери на 74-тото Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк се прикажани низ фотографии.

Започна со работа годинашното Генерално собрание на ОН

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и владина делегација во состав заменик-претседател за европски прашања, Бујар Османи, и министерот за животна средина...