Ознака: вселенската

МПЦ-ОА со нов чекор кон целосна рамноправност во православната екумена

Владики од Македонската православна црква-ОА во посета на Вселенската патријаршија Информацијата што дојде од Фанар, Истанбул, од седиштето на Вселенската патријаршија, каде што биле поканети...

Има и против, но македонскиот дух е нескротлив

Според аналитичарите, сега се потребни многу мудрост и трпение за да се дојде до признавање на автокефалноста од сите православни цркви. На МПЦ-ОА и...

Првата кинеска астронаутка успешно ја заврши вселенската прошетка

Двајца кинески астронаути, командантот Жаи Жиганг и астронаутката Ванг Јапинг, прошетаа во вселената надвор од идната вселенска станица. Прошетката траеше неколку часа, а Јапинг...

Маск и Безос имаат нов ривал, „Порше“ се вклучи во...

Вселенската трка се претвори во конкурентен пазар, а по успехот на славните милијардери Елон Маск, Џеф Безос и Ричард Бренсон, автомобилската компанија „Порше“ инвестира...