Ознака: врачување

Врачување на наградата „Млада Струга“

Управниот одбор и Дирекцијата на „Струшките вечери на поезијата“ ќе ја врачат наградата „Млада Струга“ за 2024 година, која се доделува во соработка со...

МНР: Се врачуваат првите 100 мобилно издадени пасоши преку Амбасадата во...

Во процес на врачување се првите 100 македонски биометриски пасоши, издадени преку Амбасадата во Лондон. Воспоставувањето на базната станица во амбасадата го поедностави и...

Врачено признанието „Инженерски прстен“ на најдобрите дипломирани инженери

    Претседателот Стево Пендаровски, денеска, во „Вила Водно“, им го врачи признанието „Инженерски прстен“ на најуспешните дипломирани студенти од областа на инженерските дисциплини во Република...

Избравме духовити и досетливи раскази на современи теми

Врачување на наградите за краток расказ на „Нова Македонија“ Наградите ќе им бидат врачени на добитниците в среда, во 11 часот, во кафулето „Капри“ Раскази со...

Врачување на наградите за „Денови на европско Скопје“

Во рамките на манифестацијата „Денови на европско Скопје“, во просториите на ЕУ-инфоцентарот, денеска, со почеток во 11 часот, амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар, ќе...

Врачена наградата „Роман на годината“

Фросина Пармаковска за романот „Одбројување“ вчера во Даут-пашин амам ја прими наградата „Роман на годината“ за 2017-ма, која ја доделува Фондацијата за промоција и унапредување...

Врачување на наградата „Роман на годината“ за 2017

На писателката Фросина Пармаковска утре на пригодна свеченост во 18 часот во „Даутпашин амам“ ќе ѝ биде врачена наградата „Роман на годината“ за 2017...

Наградата „Роман на годината“ задутре ќе ѝ биде врачена на Пармаковска

На писателката Фросина Пармаковска задутре на пригодна свеченост во 18 часот во Даут-пашин амам ќе ѝ биде врачена наградата „Роман на годината“ за 2017 година.  Пармаковска беше избрана...