Ознака: вработувања

Мицкоски најави нова инвестиција со која ќе бидат вработени над 110...

Премиерот Христијан Мицкоски денеска преку социјалната мрежа Фејсбук најави  германско-белгиска инвестиција. Станува збор за германската компанија ЕПСОТЕХ која во партнерство со белгиската АИМ ќе инвестира...

Таравари: Има недостиг на кадар во здравството, се надевам на огромен...

Новиот министер за здравство Арбен Таравари, денеска во изјава за медиумите, рече дека е свесен за недостигот на кадар во јавните здравствени установи. Таравари...

Организациската директорка на Токсикологија тврди дека клиниката има потреба од 18-те...

Организациската директорка на Клиниката за токсикологија, Бесија Иљази во изјава за албански медиуми тврди дека клиниката има потреба од 18-те вработувања што предизвикаа превривања...

Петрова: Оспорени преку 3.000 акти за вработување во јавниот сектор, донесени...

Вишиот управен суд донесе две пресуди со кои се оспорени преку 3.000 акти за вработување и унапредување, како и за издадени согласности за вработување...

Вработувања во државното здравство ќе одобрува Министерството за здравство, а не...

Здравствените установи по Нова година на пензионираните и испразнети места ќе можат да вработуваат нов кадар, со одговорност и согласност од Министерството за здравство. Согласности...

Меџити: Разгледуваме можност да знаат каде ќе работат студентите во последна...

Ако ние се стремиме да одиме кон Европска унија, крајно време е сега веднаш да престанат партиските вработувања, не зборувам само за во здравството,...

Вработувања пред полнолетство?

Организацијата на работодавци во Македонија во пакетот мерки што ги предлага за излез од економската криза смета дека „со работно ангажирање на лицата со...

Решавачкиот чекор до добивање работно место: Компетентност или врска?

Довербата на јавноста за мерит-вработувања во јавниот сектор одамна е разнишана Процедурите за вработувањата во јавниот сектор сѐ почесто се засенувани со обелоденување разни афери...

284,9 милиони денари за 1.216 вработувања во реалниот сектор

Владата на денешната седница го разгледа и прифати ревидираниот оперативен план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот...

Шахпаска: До ноември реализирани 85% проценти од планот на програми и...

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, денеска имаше работна средба со директорот на Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија, Абдуш Демири,...