Ознака: Војната

Војната во фокус на Институтот за проучување на војната (ИСВ) од...

Актуелна анализа на украинското боиште, точно две години од почетокот на војната Американскиот институт за проучување на војната (ИСВ) објави темелна анализа за ситуацијата на...

Првите воени судири меѓу муџахедините и Хрватите

Избувнувањето на војната во Босна и Херцеговина во 1992 година привлече големо внимание кај меѓународната заедница, како и кај јавноста во муслиманскиот свет. Тоа...

Војната е цивилизација

Се разбудив, петок наутро, уште не стигнав до половина кафе и цигара кога интернетот ми откри дека во 2024 влегуваме, како што доликува на...

Крајот на војната во Украина е сѐ поблиску

Војната во Украина неминовно завршува, а за тоа има неколку причини. Првата причина е намерата на Путин да прогласи победа пред претседателските избори во...

Војната на Блискиот Исток би ја поскапела нафтата до 160 долари

Ескалацијата на последниот конфликт на Блискиот Исток во најлошото сценарио може да ја зголеми цената на нафтата на 157 долари за барел, се наведува...

Војната во Украина доведе до милитаризација на германското општество

Европа ја послуша препораката на Вашингтон економски да се одвои од Кина, односно да направи „деспојување“. И сега, „одвојувањето“ се случува, само што Европа,...

Пари за војната најмалку уште за една година

Декласифициран извештај на американските разузнавачки служби ја открива финансиската кондиција на Русија Војната во Украина и натаму е една од најприсутните теми во светските медиуми,...

Како Вашингтон и Пекинг би можеле да ја запрат војната во...

Во опширната анализа на Стивен М. Волт, колумнист на „Форин полиси“ и професор по меѓународни односи на универзитетот „Харвард“, од која издвојуваме неколку покарактеристични...

БНД потврди дека има неонацисти во Украина, но за кого и...

Со последното ужасно видео на егзекуција на украински војник, во јавноста излегоа и повеќе различни сведоштва и анализи за постоењето и на „руски десничарски...

Како земјите ја одржуваат домашната поддршка за војната во Украина

Домашното расположение кај засегнатите страни од конфликтот Кога Русија ја нападна Украина во февруари 2022 година, лидерите во Киев и во Москва еднакво ги надминаа...