Ознака: „Восток 2018“

Путин ги следеше „воените игри“ во Сибир

Рускиот претседател Владимир Путин ги следеше воените вежби „Восток 2018“ на полигонот Цугол во Сибир. Тој ја пофали подготвеноста на трупите, кажувајќи дека тие „го...

„Восток 2018“ – приказ на воена моќ или итар руски блеф?

„Восток 2018“ не е само голема воена вежба, туку своевидна психолошка војна и геополитички гамбит покренат од Русија, согласно со демонстрирањето на способноста да...

Русија и Кина ќе продолжат да одржуваат заеднички воени вежби

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека Москва и Пекинг планираат редовно да спроведуваат воени вежби, слични на големата, завчера започнатата вежба „Исток“...

Видео: Почнаа „воените игри“ на Русија и Кина

Околу 300 илјади војници и илјадници возила, летала и воени бродови земаат учество во најголемите воени вежби што Русија ги организира во последните 37...

Русија планира најголеми воени вежби по Студената војна

Русија се подготвува да ги спроведе најголемите воени вежби по распадот на Советскиот Сојуз. Воената вежба „Восток 2018“ ќе се одржи на Далечниот Исток...