Ознака: вонредна состојба

Банди упаднаа во затвор на Хаити, ослободија четири илјади затвореници

Хаити прогласи 72-часовна вонредна состојба и воведе полициски час, а владата најави дека ќе започне потрага по убијци, киднапери и други насилни криминалци за...

Три американски држави прогласија вонредна состојба поради бурата „Офелија“

Тропската бура Офелија се очекува утринава да стигне до брегот на Северна Каролина, поради што се прогласени вонредни состојби во Северна Каролина, Вирџинија и...

Бајден ја продолжи уредбата за вонредна состојба на Западен Балкан: Попречен...

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека во согласност со Националниот закон за вонредни состојби, останува на сила указот за вонредната состојба на Западен Балкан....

Вонредна состојба во 37 општини

Србија парализирана од невремето Борбата со излеаните реки во Србија и проблемите што ги носат поројните дождови не престанува. Пожарникарите и спасувачите се на терен...

Во Бразил воведена шестмесечна вонредна состојба – птичји грип застапен низ...

Бразилскиот министер за земјоделство Карлос Фаваро вчера прогласи вонредна состојба од 180 дена како одговор на појавата на многу заразен вирус на птичји грип...

Вонредна состојба во Перу во наредните 30 дена поради протестите

Владата на Перу воведе вонредна состојба во наредните 30 дена во неколку региони почнувајќи од денеска поради протестите во земјата, се вели во владината...

Вонредна состојба во Калифорнија поради невремето

Американскиот претседател Џозеф Бајден одобри прогласување вонредна состојба во Калифорнија откако најмалку 19 лица загинаа во невремето и поплавите од 26 декември, а невремето...

Бајден прогласи вонредна состојба во Јужна Каролина

Претседателот на САД денеска прогласи вонредна ситуација во Јужна Каролина, неколку часови пред плиближувањето на ураган Иан до Чарлстон, што се очекува во попладневнитее...

По обилните дождови се излеа Сава и го поплави Загреб

Повеќедневните обилни дождови предизвикаа излевање на реките Купа и Сава во Хрватска. Во Загреб синоќа се излеа реката Сава и предизвика поплави во делови на...

Властите во Њујорк прогласија вонредна состојба поради замавот на детска парализа

Гувернерката на Њујорк Кети Хокл соопшти дека државата ги засилува напорите за борба против детска парализа, откако вирусот што ја предизвикува болеста опасна по...