Ознака: воени вежби

Предупредувачки воени вежби на кинеската армија во близина на Тајван

Кинеските вооружени сили одржуваат воени вежби во близина на островот Тајван, мерки спроведени како предупредување до САД, соопшти воената команда на Источната зона на...

Кина: Воени вежби околу Тајван поради „погрешниот сигнал“ од САД

Кинеската војска денеска соопшти дека спроведе воени вежби околу Тајван, јави кинеската државна телевизија. Вежбите се насочени кон „погрешниот сигнал“ што САД го испратија во...

Путин и Лукашенко го следеа тестирањето на нуклеарни балистички ракети

Русија тестираше нуклеарни балистички ракети, додека растат тензиите околу украинската криза. Путин и белорускиот претседател Александар Лукашенко од Контролниот центар на палатата во Кремљ го...

САД и Британија испраќаат војници во Источна Европа наспроти воените вежби...

Русија и Белорусија денеска почнаа заеднички воени вежби предизвикувајќи загриженост во западните земји дека Москва подготвува голема ескалација на конфликт во Украина. Руското Министерство за...

Путин најави заеднички воени вежби со Белорусија на почетокот од 2022

Рускиот претседател, Владимир Путин, денеска ги објави плановите за одржување руско-белоруски воени вежби на почетокот на следната година. - Како што се претпоставуваше, ќе одржиме...

Откритијата за тајната американска воена обука ги зголемуваат тензиите околу Тајван

Тајван не сака конфронтации, но ние ќе сториме сѐ што е во наша моќ за да ја одбраниме нашата слобода, изјави претседателката Цаи Инг-вен...

Балканот како полигон на воени вежби на глобалните сили

Во овој период на балканскиот простор се одржуваат заеднички воени вежби на националните безбедносни сили со НАТО-единиците, предводени од американска команда, додека во Србија...

Турција најави воени вежби во областа за која се спори со...

Турција денеска најави дека на 1 и 2 септември ќе одржи воени вежби во источниот Медитеран, во сред тензии со Грција, поради сеизмичките истражувања...

Се откажуваат и воени вежби

Дали опасностите од коронавирусот и ширењето на заразната болест се можни пречки за нормално функционирање на светските армии и за дејствување на воениот сојуз...

Иран се подготвува за заеднички воени вежби со Русија и со...

Иран најави прва заедничка воена вежба со светските сили Русија и Кина и порача дека иранските бродови наскоро ќе пловат во Атлантикот кон САД. Адмиралот...