Ознака: воени вежби

Вежбите на НАТО во Финска „го зголемуваат ризикот од воен инцидент“,...

Русија ги осуди планираните вежби на НАТО во близина на нејзината граница со Финска, предупредувајќи дека тие го зголемуваат ризикот од „можни воени инциденти“. Портпаролката...

Американската и канадската морнарица спроведуваат ретка заедничка мисија низ Тајванскиот теснец

Американски и канадски воени бродoви навлегoa во Тајванскиот теснец, соопшти американската морнарица, во ретка заедничка мисија на чувствителната морска патека во време на зголемени...

Пјонганг ги обвини САД и Јужна Кореја дека со воените вежби...

Пјонгјанг соопшти дека ќе преземе соодветни мерки против „лудилото на воените подбуцнувачи“. - Нивниот заговор воено да не скршат е уште еден јасен показател дека...

Почнаа најголемите заеднички воени вежби на Филипините и САД

Филипините и САД ги започнаа досега најголемите заеднички воени вежби. Околу 18.000 војници ќе учествуваат на вежбите на Филипините, во текот на кои војската за...

Русија почна воени вежби во водите во Арктикот

Русија почна воени вежби во нејзините води во Арктикот, во кои учествуваат 1.800 војници, повеќе од десетина бродови и 40 авиони и хеликоптери. Северната флота...

Кина симулираше напад врз Тајван

Кинески борбени авиони и воени бродови симулираа напади врз Тајван додека кружеа околу островот за време на вториот ден од воените вежби, започнати како...

Светот на работ на нуклеарна војна – „Ќе одговориме“, порачаа од...

Северна Кореја ги обвини САД и Јужна Кореја за ескалација на тензиите до работ на нуклеарна војна поради нивните заеднички воени вежби.САД ветија дека...

Ким Јонг-ун со ракетни лансирања ги „пречека“ американските носачи

Северна Кореја утринава лансираше две балистички ракети со краток дострел во водите во близина на источниот брег на Корејскиот полуостров, соопштија јужнокорејските власти. Последното во...

Северна Кореја ги предупреди јужниот сосед и САД дека креваат тензии...

Министерството за надворешни работи на Северна Кореја ги прозва САД и Јужна Кореја за продлабочување на тензиите на Корејскиот полуостров со заедничките воени вежби,...

Русија, Кина и Јужна Африка заедно ќе ја тестираат ракетата „циркон“

Русија, Кина и Јужна Африка почнуваат денеска заеднички воени вежби во Индискиот Океан, во близина на брегот на Јужна Африка, демонстрирајќи ги нивните блиски...