Ознака: воени вежби

Заедничките вежби на руските и на белоруските воздухопловни сили ги зголемуваат...

Русија и Белорусија денеска почнуваат заеднички вежби на воздухопловните сили, што ги зголемија стравувањата во Киев и Западот дека Москва би можела да го...

Путин ги виде на дело руските интерконтинентални балистички ракети, подморници и...

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ги следеше вежбите на руските стратешки нуклеарни сили, соопшти Кремљ. - Задачите, чија реализација е предвидена како дел од обуката...

Кина: Вежбите околу Тајван се предупредување за САД и лекција за...

Кинеската војска спроведува маневри околу Тајван за да ги предупреди САД и да им одржи лекција на „тајванските сепаратисти“, изјави денеска портпаролот на кинеското...

Тајван спроведува артилериски вежби наспроти кинеските маневри

Тајван денеска почна со спроведување на претходно најавените артилериски вежби во услови на тековни воени вежби на Кина во близина на островот, јави ДПА....

Кина од утре почнува нови воени вежби, Тајван најави одговор

Кина денеска најави дека ќе одржи воени вежби во близина на јужниот дел на Жолтото Море и Бохај, во близина на Јужна Кореја. Се...

Кина спроведува воени вежби во близина на Тајван

Кина соопшти дека денеска спроведува воени вежби во близина на нејзиниот брег свртен кон Тајван. Новинската агенција Ксинхуа објави дека кинеската војска спроведувала вежби со...

Лансери на ракетите „Јарс“ вклучени во вежби на руските нуклеарни сили

Руските нуклеарни сили одржуваат вежби во провинцијата Иваново, североисточно од Москва, објавија денеска медиуми, повикувајќи се на руското Министерство за одбрана. Според Министерството, околу 1.000...

Предупредувачки воени вежби на кинеската армија во близина на Тајван

Кинеските вооружени сили одржуваат воени вежби во близина на островот Тајван, мерки спроведени како предупредување до САД, соопшти воената команда на Источната зона на...

Кина: Воени вежби околу Тајван поради „погрешниот сигнал“ од САД

Кинеската војска денеска соопшти дека спроведе воени вежби околу Тајван, јави кинеската државна телевизија. Вежбите се насочени кон „погрешниот сигнал“ што САД го испратија во...

Путин и Лукашенко го следеа тестирањето на нуклеарни балистички ракети

Русија тестираше нуклеарни балистички ракети, додека растат тензиите околу украинската криза. Путин и белорускиот претседател Александар Лукашенко од Контролниот центар на палатата во Кремљ го...