Ознака: воени вежби

Ким Јонг-ун со ракетни лансирања ги „пречека“ американските носачи

Северна Кореја утринава лансираше две балистички ракети со краток дострел во водите во близина на источниот брег на Корејскиот полуостров, соопштија јужнокорејските власти. Последното во...

Северна Кореја ги предупреди јужниот сосед и САД дека креваат тензии...

Министерството за надворешни работи на Северна Кореја ги прозва САД и Јужна Кореја за продлабочување на тензиите на Корејскиот полуостров со заедничките воени вежби,...

Русија, Кина и Јужна Африка заедно ќе ја тестираат ракетата „циркон“

Русија, Кина и Јужна Африка почнуваат денеска заеднички воени вежби во Индискиот Океан, во близина на брегот на Јужна Африка, демонстрирајќи ги нивните блиски...

САД и Израел почнаа заеднички вежби со 142 авиони и нуклеарно...

САД и Израел денеска започнаа заеднички воени вежби во кои учествуваат илјадници војници, десетина бродови и 142 авиони, вклучително и бомбардери со нуклеарно оружје. Вежбите...

Заедничките вежби на руските и на белоруските воздухопловни сили ги зголемуваат...

Русија и Белорусија денеска почнуваат заеднички вежби на воздухопловните сили, што ги зголемија стравувањата во Киев и Западот дека Москва би можела да го...

Путин ги виде на дело руските интерконтинентални балистички ракети, подморници и...

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ги следеше вежбите на руските стратешки нуклеарни сили, соопшти Кремљ. - Задачите, чија реализација е предвидена како дел од обуката...

Кина: Вежбите околу Тајван се предупредување за САД и лекција за...

Кинеската војска спроведува маневри околу Тајван за да ги предупреди САД и да им одржи лекција на „тајванските сепаратисти“, изјави денеска портпаролот на кинеското...

Тајван спроведува артилериски вежби наспроти кинеските маневри

Тајван денеска почна со спроведување на претходно најавените артилериски вежби во услови на тековни воени вежби на Кина во близина на островот, јави ДПА....

Кина од утре почнува нови воени вежби, Тајван најави одговор

Кина денеска најави дека ќе одржи воени вежби во близина на јужниот дел на Жолтото Море и Бохај, во близина на Јужна Кореја. Се...

Кина спроведува воени вежби во близина на Тајван

Кина соопшти дека денеска спроведува воени вежби во близина на нејзиниот брег свртен кон Тајван. Новинската агенција Ксинхуа објави дека кинеската војска спроведувала вежби со...