Ознака: воени вежби

Балканот како рекламно пано за модерните оружја на суперсилите

Откога во период од само неколку месеци Кремљ и Пентагон на, се разбира, одвоени воени вежби во регионот ги претставија своите најсовремени оружени системи,...

Двајца падобранци загинаа за време на воените вежби на Крим

За време на скок со падобран загинаа двајца припадници на воздухопловните сили, објави прес-службата на Јужниот воен округ. Трагедијата се случи на полигонот Стар Крим....

Почна најголемата турска воена вежба на три мориња

Во Турција денес почна најголемата воена вежба „Морски волк 2019“, која ќе трае до 25 мај, според сајтот на турската агенција „Анадолија“. Главниот штаб на...

САД и Јужна Кореја се откажуваат од заедничките вежби

САД и Јужна Кореја објавија дека повеќе нема да одржуваат големи заеднички воени вежби, кои Северна Кореја ги смета за подготовка за инвазија. Министрите...

Египет ќе биде домаќин на воените вежби „Арапски штит 1“

Војници од неколку арапски земји пристигнаа во Египет, за да се приклучат на големите воени вежби, кои ќе почнат овој викенд, јави провладиниот весник...

НАТО ги започна најголемите воени вежби од крајот на Студената војна

Во Норвешка денеска почнаа најголемите воени вежби на НАТО од крајот на Студената војна со примена на хипотетичко сценарио за повторно воспоставување на суверенитетот...

Путин ги следеше „воените игри“ во Сибир

Рускиот претседател Владимир Путин ги следеше воените вежби „Восток 2018“ на полигонот Цугол во Сибир. Тој ја пофали подготвеноста на трупите, кажувајќи дека тие „го...

„Восток 2018“ – приказ на воена моќ или итар руски блеф?

„Восток 2018“ не е само голема воена вежба, туку своевидна психолошка војна и геополитички гамбит покренат од Русија, согласно со демонстрирањето на способноста да...

Русија и Кина ќе продолжат да одржуваат заеднички воени вежби

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека Москва и Пекинг планираат редовно да спроведуваат воени вежби, слични на големата, завчера започнатата вежба „Исток“...

Русија планира најголеми воени вежби по Студената војна

Русија се подготвува да ги спроведе најголемите воени вежби по распадот на Советскиот Сојуз. Воената вежба „Восток 2018“ ќе се одржи на Далечниот Исток...