Ознака: воени бродови

Руски воени бродови впловија во пристаништето во Хавана

Руски воени бродови денеска впловија во пристаништето на главниот град Куба, Хавана, откако и американски и кубански официјални претставници оценија дека тоа не претставува...

Руски воени бродови впловија во Црвено Море

Руски воени бродови од Пацифичката флота го преминаа теснецот Баб-ел-Мандеб и влегоа во Црвеното Море, објави државната новинска агенција Тасс. Флотата е составена од крстосувачот...

Шојгу ја посети Северната флота, воени бродови испратени на Арктикот

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу го посети оддалечениот арктички гарнизон на Северната флота, соопшти Министерството, додека дел од воените бродови се испратени на...

Турција блокира воени бродови од Босфор и Дарданели

Турските власти денеска соопштија дека блокираат преминување на воени бродови од клучните теснеци Босфор и Дарданели, согласно конвенцијата што обезбедува контрола врз преминувањето на...

Иран го обвини Вашингтон за инцидентот со пукањето во Персискиот Залив

Иранската елитна револуционерна гарда (ИРГЦ) ја префрли вината за последниот инцидент во Персискиот Залив врз САД, обвинувајќи ги нивните воени бродови за непрофесионално однесување...

Путин: До крајот на годинава морнарицата ќе добие 40 најсовремени воени...

Околу 40 нови воени бродови, со најсовремена опрема и ново, хиперсонично оружје, ќе влезат во редовниот состав на руската морнарица до крајот на годинава,...

Русија испраќа два воени брода во Средоземното Mоре

Русија испраќа два воени брода опремени со крстаречки ракети „Калибaр“ во Средоземното Mоре крај сирискиот брег. Испраќањето на фрегатата доаѓа во време на растечка тензија...

„Гардијан“: Макрон испраќа воени бродови на Медитеранот поради турските агресии

Францускиот претседател, Емануел Макрон, одлучи да размести воени фрегати во источниот Медитеран поради растење на тензиите меѓу Атина и Анкара за регионалните енергетски резерви. Грчкиот...

Блиска средба меѓу американски и руски воен брод, САД најавија демарш...

САД ќе поднесат дипломатски протестен демарш за Русија, поради инцидентот во Источното кинеско море, кога за малку ќе дојдеше до судир помеѓу американски и...

Воени бродови на НАТО влегоа во Балтичко Море

Група воени бродови на НАТО предводени од данската фрегата „Тетис“ и сквадрон чистачи на мини од Холандија, Белгија, Норвешка, Германија и Велика Британија влегле...