Ознака: бродска несреќа

Спасен еден од морнарите од потонатиот брод кај Лезбос, екипажот пријавил...

Продолжува акцијата за пронаоѓање на 12 морнари Продолжува и денеска спасувачката акција на Крајбрежната служба на Грција за пронаоѓање на исчезнатите 12 морнари од товарниот...

Најмалку 23 загинати во бродска несреќа во Бангладеш

Најмалку 23 лица загинаа, а околу 25 се водат како исчезнати откако денеска потона брод во реката Каротоа во северен Бангладеш, соопшти полицијата. Пожарникарите и нуркачите трагаат по исчезнатите. Во моментот на...

Товарен брод полн со отровни хемикалии тоне крај западниот брег на...

Товарен брод со тони хемикалии тоне крај западниот брег на Шри Ланка, што е една од најлошите поморски еколошки непогоди на оваа азиска земја...

Пронајдено тело на уште една жртва од несреќата на Дунав

Унгарската полиција соопшти дека пронашла уште една жртва од превртувањето на туристичкиот брод на Дунав на 29 мај во Будимпешта, со што засега, потврдена...

Пронајдено и дванаесетто тело од несреќата во Будимпешта

Полицијата соопшти дека пронајде и телото на дванаесеттиот од 28 загинати јужнокорејски туристи, една недела откако брод се преврти и потона во реката Дунав...

Патувањето кое требаше да биде подарок се претвори во кошмар

Несреќата што се случи на реката Дунав во Будимпешта беше кобна за цели семејства, како и колеги од Јужна Кореја, кои биле на патување...

Ризичната пловидба во Конго повторно платена со скапа цена

Властите во западниот дел на Конго објавија дека најмалку 30 лица загинале, а 200 се исчезнати кога бродот потонал во езерото Маи Ндомба. Градоначалникот на...

Најмалку 28 загинати откако брод со мигранти потона кај Бахамите

Најмалку 28 лица загинаа откако брод со мигранти од Хаити потона крај брегот на Бахамите, објави „Мајами Хералд“ повикувајќи се на информации од армијата...