Ознака: борба против корупција

Пендаровски: Кај нас се говори јазикот на корупцијата, секој четврти граѓанин...

На сесијата на НКЕУ-МК За борбата против корупцијата неопходно е етичко лидерство во самите институции, мора да се инсистира на навремени истраги и на правосилни...

Потребна e забрзана динамика на работа, констатира меѓуресорското тело за борба...

Меѓуресорското тело за координација на активностите против корупцијата, кое се формираше со владина одлука со цел да се зајакне соработката меѓу надлежните институции заради...

Ковачевски: Обезбедивме повисоки плати и пензии кои континуирано ќе растат, го...

Преку антикризни мерки зголемена е минималната плата, просечната плата и пензиите, рече на предавањето во Дипломатската академија Виена, во Виена, Австрија, премиерот Димитар Ковачевски,...

Таравари побара кревање на западен фронт против корупцијата во отворено писмо...

Претседателот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, упати отворено писмо до амбасадорите од САД и ЕУ, за да ги повика на формирање заеднички фронт...

Граѓаните преку посебна апликација ќе можат да пријават корупција

Владата на денешната седница ја утврди потребата од потпишување на Договор за воспоставување на електронски систем за поднесување на електронски поплаки и пријави поврзани...

Да им застанеме на патот на сите кои го корумпираат нашето...

Заев и Николовски ја промовираа кампањата „Сега сé е јавно – Корупцијата не се исплати“ Претседателот на Владата Зоран Заев и заменик-претседателот на Владата задолжен...

Земјите од регионот во Охрид усвоија патоказ за борба против корупцијата

Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата, Љупчо Николовски, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за правда Бојан Маричиќ, денеска во Охрид заедно...

Петровска: Извештајот на Стејт Департментот е потврда за борбата против корупцијата...

Осврнувајќи се на Извештајот на Стејт Департментот, пратеничката на СДСМ Славјанка Петровска вели дека тој е последна потврда за напорите на Владата за бескомпромисна...

ГРЕКО нотира напредок во делот на препораките за борба против корупција

Заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, министерот за правда, Бојан Маричиќ, и министерот...

Корупцијата мора да се казнува во сите редови на власта

Заев и Николовски со писмо до пратениците Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата, Љупчо Николовски, доставија писмо упатено до претседателот на...