Ознака: бомбаш-самоубиец

Во Тунис жена бомбаш-самоубиец се разнесе заедно со своето бебе

Туниските власти соопштија дека жена бомбаш-самоубиец се убила себеси и своето бебе за време на антитерористичките операции во планинската зона во провинцијата Касирин. - Уште...

Бомбаш самоубиец со камион влета во воен конвој во Авганистан

Бомбаш самоубиец со камион се залета во воен конвој и уби најмалку осум авганистански војници, соопшти Министерството за одбрана. Уште девет војници се повредени...

Убиваат затоа што мислат дека така треба

Не постојат точно одредени карактеристики за самоубиствен бомбашки напад. Бомбашите самоубијци произлегуваат од сиромашни средини и, главно, екстремно религиозни средини ПОСТОИ ЛИ ПРОФИЛ НА БОМБАШ...

Бомбаш-самоубиец се разнесе јужно од Кабул

Бомбаш-самоубиец активираше бомба во близина на висококатници во авганистанскиот град Гардез, јужно од Кабул, соопшти портпаролот на авганистанското Министерство за внатрешни работи, пренесува „Спутник“. -Бомбаш-самоубиец...

Хрватски војници во Авганистан цел на бомбашки напад

На вонредна прес-конференција хрватското Министерство за одбрана објави дека хрватските војници биле нападнати во Авганистан и дека тројца војници се сериозно повредени, а еден...

Исповед на бомбашот-самоубиец што преживеа: Бев спасена од оние што требаше...

Халима била назначена да изврши самоубиствен напад на пазарот во Чад. Нејзина мисија била да усмрти колку што може повеќе луѓе, на што била...

Последниот напад на Шри Ланка го извршил бомбаш самоубиец

Осмата експлозија на Шри Ланка е извршена од бомбаш самоубиец при што загинаа тројца полицајци, соопштија локалните власти. Неименуван полициски службеник изјави дека лицето активирало...

Бомбаш самоубиец уби најмалку 20 луѓе за време на протест во...

Најмалку 20 лица се убиени во самоубиствен бомбашки напад што денеска се случил во авганистанската провинција Нангархар. Цел на нападот била група демонстранти кои бокирале...

Седуммина загинати при напад во џамија во Нигерија

Седум лица загинаа, а седум други се ранети денеска кога бомбаш самоубец активирал експлозивна направа во џамија во градот Кондуга во северозападниот дел на...

Бомбаши-самоубијци извршија напади на три цркви во Индонезија

Бомбаши-самоубијци извршија напади врз три цркви во Индонезија, при што загинаа најмалку девет лица, а над 40 се повредени. Нападот се случи во градот...