Ознака: бигорски манастир

Промоција на три книги во Бигорскиот манастир

В сабота на 19 септември во Бигорскиот манастир по повод 1000 години од ова наше световно и духовно светилиште, ќе се одржи Промоцијата на...

ФОТОВЕСТ: Цветин пред „Нова Македонија“ претстави честитка за Бигорски

Познатиот македонски сликар и хуманист, Живко Поповски – Цветин, пред просториите на „Нова Македонија“ ја претстави уметничката слика со цветни мотиви изработена по повод...

Голем број на верници го посетија Бигорскиот манастир

За Денот на независноста - 8 Септември, манастирскиот комплекс Свети Јован Бигорски беше посетен од голем број верници од сите градови во земјава. На паркингот...

Отец Партениј избран за владика, Бигорски станува епархиско седиште

Игуменот на Бигорската Обител, отец Партениј е новиот епископ на Македонската православна црква-Охридска Архиепископија, а Бигорскиот манастир станува епископско седиште. Синодот на МПЦ-ОА го избра...

Бигорски во септември со конак за гости

Дебар Главната прослава посветена на големиот јубилеј, илјада столетија од основањето на Бигорски манастир, ќе се одржи на 18 октомври годинава. Игуменот на манастирот, архимандрит...

Бигорскиот манастир – возвишен сведок на милениумската црковна историја

Илјада години црковна историја е непобитен факт дека духот на Православната црква денес ги прави МПЦ и Македонија дел од единствената Христова црква, иако...

Во Струга најмасовна литија досега

Бигорската и Рајчичката монашка обител, на чело со архимандритот Партениј, првпат пред десет години, со благослов на владиката г. Тимотеј, ги донесе моштите на...

Бигорскиот манастир со голема посетеност

Древното македонско светилиште, бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител“, низ вековите и денес претставува духовен центар не само на Македонија туку и пошироко, на Балканот....

Исцеление на душата (2)

(Збирка новинарски текстови на Киро Кипроски за Бигорски манастир) Импозантен е бројот на записи што Кипроски ги посветил на Бигорски манастир, но и за внатресветовниот,...

Нов видео запис за монашкото секојдневие во Бигорскиот манастир (видео)

„Среде пустинската убост“ е насловот на песната посветена на монашкото секојдневие во манастирот „Свети Јован Крстител“ или познат како Бигорски. Песната деновиве доби и свој...