Ознака: бигорски манастир

Бигорски ги објави десетте најзначајни настани во 2023 година

Манастирот „Свети Јован Крстител“ попознат како Бигорски манастир, традиционално ги објави десетте најзначајни настани во изминатата 2023 година. -Работејќи смирено над нивата Господова, со трпение,...

Висок претставник на Вселенската патријаршија во посета на Бигорски манастир

Во посета на Свештена бигорска обител вчера допатува високопреосвештениот митрополит на Имврос и Тенес г. Кирил, висок претставник на Вселенската патријаршија. - Владиката Кирил го...

Во Бигорски манастир одржана панихида за Гоце Делчев

Еписокоп Партениј и Бигорското братство одржаа панихида за Гоце Делчев по повод 151-годишнина од неговото раѓање. - Се чини дека во денешното македонско потсончевие, по...

Сеноќно бдение во Бигорски во чест на чудотворната икона „Достојно ест“

Свештената бигорска обител традиционално и годинава го одбележува празникот на Пресвета Богородица, во чест на нејзината икона „Достојно ест“, која во овој божји храм...

Американската амбасадорка Брнз во посета на Бигорски манастир

Во посета на македонското древно светилиште „Свети Јован Крстител”, попознато како Бигорски манастир денеска беше американската амбасадорка Кејт Мери Брнз. На средбата со Игуменот, Епископот...

Монаси од Света Гора во прва официјална посета на Бигорски манастир

По одлуката на Вселенската патријаршија да го признае канонскиот статус на Охридската Архиепископоија во прва официјална посета на Бигорски манастир престојуваат монаси од Света...

Од манастирот Бигорски апелираат да не се користат мобилни телефони на...

Во пресрет на најсветите мигови на Христовото Воскресение, и најголемата радост која му се случува на човечкиот род, свештената Бигорска обител испраќа апел до...

Таинственоста на монаштвото и љубопитноста на уметниците во филм за постоењето...

Интервју со монахињата Ефимија и јеромонахот Кирил Монасите во интервју за „Нова Македонија“ зборуваат за идејата за филмот, соработката со екипата што го реализирала снимањето,...

Кривична пријава за скопјани, узурпирале земјиште во сопственост на Бигорски манастир

Против двајца скопјани поднесена е кривични пријави за узурпација на државно земјиште каде почнале бесправно да градат. – Одделението за внатрешни работи-Дебар поднесе кривична пријава...

Во Бигорски одбележан именденот на владиката Партениј

Во присуство на верници од многу делови на државава, со запазување на пропишаните протоколи за заштита од ковид-19, беше одбележан именденот на игуменот на...