Ознака: бигорски манастир

Во Бигорски одбележан именденот на владиката Партениј

Во присуство на верници од многу делови на државава, со запазување на пропишаните протоколи за заштита од ковид-19, беше одбележан именденот на игуменот на...

Епископ Партениј и Бигорското братство одржаа панихида за великанот Гоце Делчев

Еписокоп Партениј и Бигорското братсво одржаа панихида за незаборавниот Гоце Делчев по повод 150-годишнината од неговото раѓање. Епскоп Партениј посветува и посебен текст за...

Воодушевување и долг аплауз по првиот настап на хорот на Бигорски...

Воодушевување на публиката и долг аплауз предизвика првиот настап на монашкиот хор при Бигорскиот манастир за време на Меѓународниот фестивал на православна црковна музика...

Бигорски ги објави текстовите на возобновените божиќни и новогодишни каланди

Возобновени или воскреснати се повеќе древни божиќни и новогодишни каланди и направени виедозаписи, со благослов, поддршка и соработка на епископ г. Партениј, игумен на...

Излезе од печат монографија за Бигорскиот манастир на Киро Кипроски

Пред празникот над празниците, Христовото воскресение – Велигден, од печат излезе монографијата „Иконата на Бистра, закрилник на православието“, единаесетто книжевно дело на Киро Кипроски, доајен...

Лавини во близина на Бигорскиот манастир

Вечерва во близина на бензиската пумпа кај Бигорскиот манастир паднати се три лавини. За ова информираше градоначалникот на Маврово и Ростуше, Медат Куртовски. Една од...

Пендаровски: Бигорскиот манастир надживеал империи и држави, денеска го започнува своето...

Денешниов свечен ден е прекраток, за да ги опише, барем, главните настани од илјадагодишната историја на манастирот „Свети Јован Бигорски“, рече македонскиот претседател Стево...

Бигорскиот манастир слави илјада години од основањето

Главната и централна прослава на големиот јубилеј – 1.000 години од основањето на Бигорскиот манастир започна денеска во 9 часот, со Божествена архијерејска литургија,...

Пендаровски го одликува на Бигорскиот манастир со „Орден за заслуги“

Претседателот Стево Пендаровски денеска го одликува Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител“ со Орден за заслуги за Македонија, за зачувувањето и за продолжувањето на илјадагодишната...

Концерт по повод илјада години од основањето на Бигорскиот манастир

Филхармонијата организира свечен концерт по повод големиот јубилеј на Бигорскиот манастир – 1.000 години од неговото основање. Концертот ќе се одржи на 23 септември (среда)...