Ознака: барања

Османи: Сеопфатен документ за барањата и позициите е гаранција дека Бугарија...

Погрешна е перцепцијата дека најавата на еден сеопфатен, договор, сеопфатен протокол, кој инаку е постоечки инструмент од Договорот од 2017 година, е некакво поместување...

Битолчани почнаа да поднесуваат барања за проценка на штетите од земјотресите

Денеска на шалтерите во oпштината Битола битолчани почнаа да поднесуваат барања за проценка на штетите од земјотресите. Врз основа на доставените барања, комисијата од oпштина...

Заев до ВМРО-ДПМНЕ: Кои се всушност вашите ставови?

Премиерот, Зоран Заев, на денешната седница за пратенички прашања побара од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да кажат за каква иднина на државата се залагаат и...

Врховниот суд ги отфрли барањата на Трамп

Врховниот суд на САД денеска формално ги отфрли барањата за брзо разгледување на случаите поврзани со исходот на изборите во пет држави, каде што...

Џонсон вели дека ЕУ инсистира на барања што се неприфатливи

Британскиот премиер, Борис Џонсон, рече дека ниту еден британски лидер не може да прифати барања на кои Европската Унија во моментот инсистира додавајќи дека...

Џонсон се повлекува од преговорите доколку ЕУ не ги исполни британските...

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон е подготвен да се повлече од преговорите со Европската Унија доколку ЕУ не ги исполни британските барања. - Тој...

Барањето гаранции за откажување од малцинствата е криминал во меѓународното право

ЕКСПЕРТИТЕ ВИДОА МНОШТВО ПРАВНИ НЕБУЛОЗИ ВО БУГАРСКИТЕ БАРАЊА КОН МАКЕДОНИЈА Обидувајќи се институционално да го легитимира ветото за преговарачката рамка за Македонија, што бугарската министерка...

Мицкоски со три барања до власта на протестот

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски говорејќи на денешниот протест против поскапувањето на електричната енергија, упати три барања до Владата, на кои рече дека треба...

Владата ги прифати седумте барања на „Марш за чист воздух“

Со целосна почит за исклучителната важност на темите што ги загрижуваат сите граѓани во земјата, особено оние од најпогодените градови, Владата со внимание ги...

Одбиени барањата на Јанева и Јовановски за укинување на притворот

Основниот кривичен суд Скопје ги одби барањата за укинување на мерката притвор на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и Бојан Јовановски – Боки...