Ознака: банани

Секогаш актуелна и корисна: Диетата со банани успешно ги топи килограмите

Сакате брзо да изгубите значителен број килограми без дополнително вежбање, но и без некои особени ограничувања? Тогаш диетата со банани е одличен избор за...

Еден тон кокакин пронајден во контејнери со банани во Турција

Турските цариници запленија еден тон кокаин скриен во контејнери со банани. Според турскиот министер за трговија Мехмет Муса, ова е најголемо количество кокаин запленето некогаш...

Истрага за две лица по акцијата во која беше запленет кокаин...

Заврши распитот на лицата што вчера вечерта беа приведени во акцијата во селото Крушопек, Општина Сарај, по добиени сознанија за трговија со кокаин кој бил...

Храна што треба да jа jадете за да ви биде топло...

Храната што ја консумирате влијае на вашето тело. Кога температурата паѓа и студеното време настапува, на вашето тело давајте му ја храната што во...

Бананите во уметноста – кратка историја на цензурираното овошје

Бананите не се единственото овошје на светот, но нивниот приказ во уметноста отсекогаш бил шокирачки. Десничарската владата на Полска неодамна ги отстрани видеото и...

Ќе останеме без банани, решението нема да ви се допадне

Неодамна светската наука се соочи со проблем на габички кои предизвикуваат „панамска болест“, која ги напаѓа плантажите со банани ширум светот, која се заканува...

Кои видови овошје имаат најниска, а кои највисока содржина на шеќери?

Ако внимавате на вашата исхрана, особено на внесот на јаглехидрати, важно е да знаете колкаво количество шеќери внесувате во текот на денот. Тоа значи...

Откриен контејтер полн со банани и кокаин

Цариници во Бар откриле голема количина на кокаин при контролира на контејнери со банани испорачани од Еквадор, објавија црногорските медиуми.  Радио-телевизија Црна Гора наведе дека...