Ознака: бакар

Кинески научници од бакар прават злато

Илјадници години алхемичарите се обидуваат обичен метал да претворат во скапоцен метал, пред се во злато. Кинеските научници најверојатно успеаја во тоа. Група научници од Институтот...

Модриот патлиџан одличен за луѓето со вишок килограми

Модриот патлиџан е нискокалоричен зеленчук, кој има исклучително здрави хранливи карактеристики. Содржи многу малку калории и масти и е богат со растворливи растителни влакна....

„Еуромакс Ресурцес“: Експлоатацијата на рудникот Иловица ќе биде без последици по...

Менаџментот на „Еуромакс Ресурцес“, компанијата концесионер на рудникот за бакар и злато „Иловица-Штука“, тврди дека добива поддршка од локалното население за плановите за работа,...

Граѓаните на штрек поради рудникот во Иловица

Еколозите, но овој пат масовно и граѓаните, се во тревога во врска со најавите за отворање на рудникот за бакар и за злато на...

За кражба на бакар спуштиле трансформатор од пет метри височина

За да украдат бакар, крадци демонтирале трансформатор поставен на столб висок пет метри во месноста Врбенски манастир близу детското одморалиште Бунец во Мавровскиот регион,...

Украле бакар за 8000, а направиле штета од 360.000 денари

Непознати сторители од трансформатор за дистрибуција на електрична струја на манастирот „Свети Константин и Елена“ одзеле бакарни елементи со тежина од 30 килограми и...