Ознака: атика

Голем шумски пожар во североисточниот дел на областа Атика

Голем шумски пожар избувна попладнево на планината Пендели во североисточниот дел на областа Атика, поширокиот регион на Атина, огнените јазици се наоѓаат блиски до...

Рибарите што спасуваа луѓе во пожарите во Мати добија грчко државјанство

За нивната пожртвуваност и за спасените животи во катастрофалните пожари во јули минатата година, тројца рибари, двајца од Египет и еден од Албанија, денескa...

Се зголеми бројот на жртви од катастрофалните пожари во Атика

Бројот на загинати во катастрофалните пожари од 23 јули во источниот дел на областа Атика се искачи на 99, откако 26-годишна девојка им подлегна на...

Се појави видео снимка на разгорувањето на пожарот кај Атика (Видео)

Снимено разгорувањето на пожарот во источниот дел на областа Атика Видео снимено од безбедносна камера на куќа од почетокот и ширењето на катастрофалниот пожар во...

Започнува уривањето на изгорените куќи од пожарот во областа Атика

Од денеска започнува уривањето на куќите што претрпеа сериозна штета во пожарите во источниот дел на областа Атика на 23 јули. По спроведените контроли од...

Уште една жртва на пожарот во Атика

Едно лице кое се здобило со изгореници при минатомесечниот голем пожар во грчкиот регион Атика им подлегна на повредите, со што бројот на жртвите...

Објавена листа со жртвите од катастрофалните пожари во Атика

Цели семејства, баби и дедовци со внучиња, мајка со син, татко со две деца, брачни парови, странски државјани, две неидентификувани лица, 44 жени, 35...

Противпожарна служба на Грција: 92 жртви во пожарите во Атика

До овој момент бројот на жртвите од пожарите што беснееја во источна Атика пред две недел, достигна 92 лица, соопшти грчката противпожарна служба. Како што...

Нов пожар во источниот дел на областа Атика

Од 6.40 часот утрово по локално време, грчката противпожарна служба, со девет пожарникари, три возила и еден хеликоптер го гаси шумскиот пожар што изби...

Во пожарот за еден час загинаа над 80 лица

Според извештаите на локалните медиуми во Грција, многу од луѓето настрадале скокајќи од карпите за да се спасат од огнот Бројот на загинатите во пожарите...