Ознака: алпско

Влхова победи во неизвесниот ноќен слалом во Куршевел

АЛПСКО СКИЈАЊЕ Низ дожд, снег, лапавица и магла, Петра Влхова (Словачка) блесна во Куршевел во четвртокот вечерта, откако победи во нова трка од нејзиното епско...

Рекордерите Одермат и Шифрин се гладни за уште успеси

Скијачките на патеката ќе излезат денеска во 10 часот (втората трка е три часа подоцна), а скијачите во истиот термин утре. Во 58-та сезона,...

Почнува новата скијачка сезона, први трки на јужната хемисфера

АЛПСКО СКИЈАЊЕ Покрај првите ФИС-трки, во Аргентина, Чиле и во Нов Зеланд повеќе репрезентации ќе одржат тренинг-кампови, како Италија, Швајцарија, Франција, Германија, Австрија, Шведска, САД...

Швајцарија и Одермат најуспешни на СП 2023

Македонскиот претставник Јаков Добрески го освои 53-то место во слаломот со кој се заокружи Мундијалот, на кој Швајцарија освои најмногу златни медали, три, од...

Хохенлох и на 64 години се пушти меѓу капиите

Мексиканецот настапил 20 пати на СП (најдобар пласман му е 26-то место во слалом во 1982 и во 1985 година) и шест пати на...

Прво злато за Брињоне, шампионката Шифрин не го заврши слаломот

СП 2023 ВО АЛПСКО СКИЈАЊЕ Италијанката Федерика Брињоне го освои првото злато во кариерата на светските првенства (СП) во алпско скијање, откако победи во алпска...

На големите првенства сѐ може да се случи

Секогаш е малку поинаку од Светскиот куп. Има многу работи околу него што го прават светскиот шампионат навистина посебен, рече Норвежанецот Себастијан Фос-Солеваг, додека...

Шифрин е нова рекордерка на Светскиот куп

АЛПСКО СКИЈАЊЕ Американката Микаела Шифрин постави нов рекорд според бројот на победи во Светскиот куп во алпско скијање за жени, откако победи во велеслаломската трка...

Прва велеслаломска победа за канадска скијачка по пауза од 49 години

АЛПСКО СКИЈАЊЕ - СВЕТСКИ КУП ЗА ЖЕНИ Со сите очи вперени во Микаела Шифрин, која е во трка по рекордната 82. победа на Светскиот куп,...

Победа на грипозниот Килде

АЛПСКО СКИЈАЊЕ - СВЕТСКИ КУП, МАЖИ Тоа беше уште еден дуел на спустот меѓу фаворитите и овој пат Александар Омод Килде се искачи на врвот...