Фото: Твитер/Украинско СБУ

Украинските сили денеска го постигнаа најголемиот успех на југот на земјата од почетокот на војната, пробивајќи ја линијата на фронтот и брзо напредуваат долж реката Днепар, со можност да опкружат илјадници руски војници, јави Ројтерс.

Како што пренесува Хина, Киев официјално не го потврди ова, но руски извори признале дека украинската тенковска офанзива напредувала десетици километри долж западниот брег на реката и дека голем број села на патот биле освоени.

Ова ги одразува неодамнешните големи успеси на Украина на истокот од земјата, кои направија пресврт во војната, иако Москва ја зголеми ескалацијата со анексија на освоените територии, прогласувајќи делумна мобилизација и заканувајќи се со нуклеарна одмазда, коментира агенцијата.

– Информациите се напнати, да се изразиме така, бидејќи, да, навистина имаше пробив – изјави за руската државна телевизија Владимир Салдо, проруски функционер во окупираната област Херсон.

– Постои населба наречена Дудчани, веднаш до реката Днепар, и таму, во таа област, имаше пробив. Таму има населби кои беа окупирани од украинските сили – рече тој.

Дудчани се наоѓа на околу 40 километри јужно од местото каде што пред само еден ден се наоѓаше линијата на фронтот, што укажува дека ова е едно од најбрзите напредувања на украинските сили досега и убедливо најбрзото на југот на земјата, каде што беа руските сили. вкопани во силни утврдени позиции, а линијата на фронтот беше главно статична уште од првите недели од инвазијата.

Киев речиси целосно молчи за ова, како што беше случај и при претходните големи офанзиви, но некои официјални лица споменаа непотврдени извештаи за напредување на украинските сили, пренесува Хина.

Антон Герашченко, советник во Министерството за внатрешни работи на Украина, објави фотографија од украинските војници кои позираат со знаме на статуата на ангел. Тој рече дека селото Михаиливки е на околу 20 километри од претходната линија на фронтот.

Само неколку часа откако рускиот претседател Владимир Путин ги прогласи провинциите Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје за руска територија, Украина го зазеде Лиман, главното руско упориште северно од Доњецк. Ова им го отвора патот да напредуваат длабоко во Луганск.

Украинските сили на југ ги напаѓаат линиите за снабдување на илјадници руски војници, можеби дури 25.000, на западниот брег на реките Днепар, каде што Русија испрати големи сили за да ја запре украинската контраофанзива.

Украина ги уништи и главните мостови на реката Днепар, принудувајќи ги руските сили да користат импровизирани премини. Понатамошниот напредок по должината на реката би можел да ги доведе преостанатите премини во дострел на артилеријата.