Фото: Принт-скрин

Светот никогаш не бил во подобра позиција да стави крај на пандемијата на ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус и ги повика земјите да истраат во борбата против вирусот од кој починаа повеќе од шест милиони луѓе.

– Сè уште не сме таму, но крајот е на повидок – рече Тедрос на виртуелна прес-конференција.

Бројот на смртни случаи од ковид-19 минатата недела беше најмал од март 2020 година, објави СЗО.