Фото: Принт-скрин

Германската сојузна полиција БКА претпоставува дека минатонеделните експлозии на гасоводот Северен тек биле „целен чин на саботажа“ во кој најверојатно биле вклучени државни актери, пишува неделникот „Шпигел“, повикувајќи се на писмо испратено до претставници на индустријата.

БКА во писмото, според написот во медиумот, наведува дека сè уште нема информации за тоа кој стои зад саботажата, но дека „со оглед на големата сложеност на извршувањето на тој чин и соодветните подготовки, активноста на државните актери се чини веројатна“, пишува германскиот весник, како што објави „Ројтерс“.
БКА не беше достапна за коментар, стои во извештајот.

Портпаролот на германската влада денеска изјавил дека сите досега достапни информации укажуваат на саботажа, но одбил да коментира дали државните актери се одговорни.

Европа истражува што ги предизвика експлозиите на три линии во системот на подморскиот гасовод Северен тек во близина на шведските и данските води, сомневајќи се за саботажа, за која, според „Ројтерс“, Москва брзо се обидела да го обвини Западот, сугерирајќи дека тоа ќе донесе корист за Обединетите нации.

Саботажата може да се случи „во квантитативно и, потенцијално, квалитативно подобрена форма“, се наведува во писмото од БКА, до кое „Шпигел“ имал пристап.