Фото: Прес сервис на Државната служба за итни случаи на Украина / Илустрација

Руските сили ја нападнаа пристанишната инфраструктура во регионот на Миколаев во јужна Украина, изјави денеска градоначалникот Олександр Сенкевич.

-Извршен е голем ракетен напад врз јужниот дел на Украина од правец на Црното Море, со употреба на авијација – изјави Сенкевич за украинската државна телевизија, без да даде детали за последиците од нападот.

Минатата сабота, Русија нападна уште едно јужно украинско пристаниште – Одеса, само еден ден откако беше постигнат договор за испорака на жито со Обединетите нации, Турција и Украина.

Договорот за жито има за цел да овозможи безбеден премин за испораките на жито до и од украинските пристаништа, кои Русија ги блокираше од нејзината инвазија на 24 февруари.

Русија ја обвини Украина за запирање на испораките со минирање на пристанишните води.