Фото: Принт-скрин

Разорен земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала ги погоди Филипините.

Епицентарот на земјотресот бил во близина на градот Лаганхиланг, 335 километри северно од Манила.

Националната агенција за управување со катастрофи соопшти дека некои области се без електрична енергија и телефонски врски.

Потресот предизвика голема штета на една болница и повеќе згради. Многу куќи имаат оштетувања, а штети има и на патиштата.

Засега нема информации за евентуални жртви.