Фото: Кремљ

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денеска изјави дека Русија „не ги признава и нема да ги признае“ ограничувањата на цената на нафтата воведени од Западот и дека Москва работи на тоа овој систем да не им наштети на нејзините интереси.

Песков истакна дека земјите од Г7 поставиле ценовно плафон за руската нафта, но врз основа на нивото на цените на пазарот, тој таван, всушност, не постои, пренесува „РИА новости“.

На овој начин портпаролот на Кремљ ја коментира вчерашната изјава на американскиот енергетски пратеник Амос Хохштајн, кој изјави дека руската граница на цената на нафтата добро функционира, пренесува „Ројтерс“.