Фото: Пекселс

Израел и Хамас се вклучени во таканаречениот „Список на срамот“ на ОН, како дел од годишниот извештај на кабинетот на генералниот секретар Антонио Гутереш, во кој се документира кршењето на правата на децата во војна, објавија денеска израелските медиуми, а пренесе МИА.

Ова е првпат Израел и Хамас да се најдат на списокот, на кој се наоѓаат Русија, терористичката организација Исламска држава, Ал Каеда, Боко Харам, Авганистан, Ирак, Мјанмар, Сомалија, Јемен и Сирија.

Израелските медиуми јавуваат дека Израел е првата демократска земја на таа листа.