Фото: Макрон (инстаграм)

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека Шведска и Финска ќе дадат „значаен“ придонес во НАТО алијансата, соопштија од кабинетот на Макрон.
Во соопштението се вели дека Макрон и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на состанокот на самитот на НАТО ја истакнале „важноста да се испрати порака за единство и сила“ за време на руската инвазија на Украина.

Макрон го поздрави вчерашниот договор со Турција, кој ја укина нејзината блокада за приемот на Шведска и Финска во алијансата.

Лидерите разговараа за потребата да се најде начин да се дозволи извоз на украинско жито. Тие се согласија да продолжат да се координираат и да работат со ОН за постигнување услови за обезбедување на безбедноста на пристаништето Одеса и поморските конвои во Црното Море.

Одеса е главната порта за испорака на жито, а нејзината блокада од Русија го загрозува снабдувањето со храна.