Фото: Бајден/Инстаграм

Палестинската милитантна група Хамас синоќа соопшти дека позитивно гледа на содржината на предлогот на американскиот претседател Џо Бајден за траен мир во Газа.

Бајден претходно претстави план од три фази – шестнеделен прекин на огнот, потоа преговори за условите за траен прекин на непријателствата и голем план за обнова на Газа.

– Хамас ја потврдува својата подготвеност позитивно и конструктивно да работи со секој предлог заснован на трајно примирје и целосно повлекување на израелските сили од Појасот Газа, обнова на таа територија и враќање на бегалците во нивните домови, со исполнување на вистинска размена на затвореници, доколку окупацијата јасно објави посветеност на таков договор – соопшти Хамас.

Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху по објавувањето на планот на Бајден соопшти дека тој им наложил на преговарачите да презентираат предлог за прекин на огнот.

Палестинските здравствени власти проценуваат дека повеќе од 36.000 луѓе досега загинале во конфликтот во Газа.