Фото: Пиксабеј

Европската Унија денеска официјално ги започнува пристапните преговори со Украина и Молдавија. Овој значаен потег е особено насочен кон испраќање доверба во иднината на Украина, бидејќи Москва има замав на бојното поле, речиси две и пол години од избивањето на војната.

– Ова се навистина историски моменти. Украина е и секогаш ќе биде дел од обединета Европа. Милиони Украинци, и навистина генерации наш народ, го остваруваат својот европски сон – рече украинскиот претседател Володимир Зеленски кога 27-те земји на ЕУ минатата недела потпишаа за почеток на разговорите.

Украина, проследена со нејзиниот сосед Молдавија, ги поднесе своите кандидатури за пристап во ЕУ веднаш по нападот од Русија во февруари 2022 година.

Почетокот на разговорите во Луксембург сè уште го означува само почетокот на долготрајниот процес на реформи исполнет со политички пречки што веројатно ќе потрае многу години.

Застанувањето на патот на тоа патување нема да бидат само напорите на Русија за дестабилизација, туку и воздржаноста од сомнителните внатре во ЕУ, особено Унгарија, јавија француски медиуми.

Досега, сепак, Украина претставена на разговорите од вицепремиерката Олга Стефанишина, доби пофалби за отпочнувањето на низа реформи за спречување на митото и политичкото мешање, дури и додека беснее војна.

– Голема заслуга за украинската влада е што постигна толку брз напредок во време на војна кон пристапувањето. И мислам дека тоа одразува ниво на компетентност и вистинска посветеност во име на украинската влада за пристапување во Европската Унија – рече вчера министерот за надворешни работи на Ирска, Мајкл Мартин.

Војната на Русија во Украина повторно го поттикна притисокот во ЕУ да прими нови членки.

ЕУ во декември 2023 година, исто така, додели кандидатски статус за Груција.
Таа, исто така, ги одобри пристапните преговори со Босна и има разговори во тек со Србија, Црна Гора, Албанија и Македонија.

Состаноците со Украина и Молдавија денеска ќе започнат процес на проверка на тоа колку законите во земјите веќе се усогласени со стандардите на ЕУ и колку повеќе работа претстои.

Откако тоа ќе се направи, ЕУ треба да започне со поставување услови за преговори за 35 теми, од оданочување до политика за животната средина.

Се чини малку веројатно дека ќе има напредок кон следниот чекор во наредните шест месеци, кога Унгарија, најпријателската земја за Русија во блокот, ќе претседава со ЕУ.

Почетокот на разговорите силно одекнува во Украина бидејќи тоа беше желбата за поблиски врски со ЕУ што предизвика протести уште во 2014 година, кои на крајот прераснаа во целосна криза со Русија.

Разговорите доаѓаат во тензично време во Молдавија, откако САД, Велика Британија и Канада предупредија на наводен руски „заговор“ да влијае на претседателските избори во земјата во октомври.

Заглавени меѓу Украина разурната од војна и членката на ЕУ Романија, прозападните власти на Молдавија често го обвинуваат Кремљ за мешање во нејзините внатрешни работи.

Претседателката Маја Санду ја обвини Москва, која има војници стационирани во отцепен регион на земјата, дека има за цел да ја дестабилизира Молдавија пред гласањето.