Фото: Принтскрин

Спасувачките тимови продолжуваат со потрагата по преживеани, додека бројот на загинати по разорните земјотреси долж турско-сириската граница надмина 11.000.

Тој број се очекува да се зголеми бидејќи спасувачките напори на мултинационалните спасувачки тимови се забрзуваат во услови на ледени и бурни временски услови.

Десетици илјади луѓе се повредени.

Во Сирија, каде здравствениот систем и инфраструктурата се уништени од 12-годишна војна, побавно пристигнуваат вестите за бројот на загинати.

Додека тимовите за пребарување и спасување од целиот свет пристигнаа во регионот, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган прогласи тримесечна вонредна состојба во 10-те најтешко погодени провинции.

Телефонски броеви и сметки за донација за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија: Да помогнеме!

Ердоган рече дека бројот на загинати во Турција се искачи на 8.574, со што вкупниот број на загинати е над 11.000.

Тешко е да се потврди бројката во Сирија, но нејзините државни медиуми и спасувачката група велат дека загинале околу 2.500 луѓе.

Светската здравствена организација (СЗО) предвидува дека бројот на загинати би можел да се искачи на 20 илјади, пренесе Индекс.хр.