Фото: принтскрин

За време на седницата на Собранието на Косово, претставници на опозицијата го полија со вода косовскиот премиер Албин Курти додека тој беше на говорницата, што доведе до тепачка меѓу претставници на опозицијата и членови на владиниот кабинет и претставници на движењето Самоопределување на премиерот – пренесе „Анадолија“.

Претставникот на опозициската Демократска партија на Косово, Мергим Луштаку, се приближи со шише вода и го испрска премиерот Курти зад говорницата, а потоа го испрска и фрли шише кон вицепремиерот Бесник Бислими, кој седеше во делот за министри. веднаш до говорницата.

Останатите министри веднаш реагираа и со своите тела го опколија премиерот за да го заштитат, а дојде до тепачка со претставниците на опозицијата која траеше неколку минути.
Нападот се случи во моментот кога премиерот Курти зборуваше за договорот за деескалација на ситуацијата на северот на Косово и споменуваше дека криминалецот Милан Радојичиќ е отповикан од претходната влада, пред самоопределување да дојде на власт.

По тепачката, претседателот на Собранието на Косово, Глаук Коњуфца, направи половина час пауза и го повика обезбедувањето на собранието да си ја заврши работата.