Фото: Инстаграм

Претседателот на Србија Александар Вучиќ соопшти дека во текот на изминатата ноќ и изутрината се сретнал со министерот за одбрана Милош Вучевиќ и со началникот на Генералштабот на српските вооружени сили Милан Мојсиловиќ во врска со ситуацијата на Косово.

„Во текот на ноќта и утрото со министерот за одбрана Милош Вучевиќ и началникот на Генералштабот на српските вооружени сили Милан Мојсиловиќ… Нема предавање“, напиша тој во објава на Инстаграм.

Претходно, директорот на владината канцеларија за Косово и Метохија, Петар Петковиќ, изјави дека по упадот на стотици припадници на косовската полиција во северниот дел на Косовска Митровица, Белград ја разгледува можноста да испрати до 1.000 припадници на безбедносните сили на Косово и Метохија, во согласност со Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН.