Јужна и Северна Кореја ја обновија комуникацијата, а двајцата лидери се согласија да ја вратат довербата и да ги подобрат врските, соопшти синоќа владината канцеларија во Сеул.

Севернокорејските државни медиуми исто така објавија дека сите меѓукорејски канали за комуникација биле повторно отворени во вторникот во 10 часот во согласност со договорот на лидерите.

Јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин и севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун разменија повеќе писма од април и се согласија да воспостават телефонска линија, соопшти канцеларијата на јужнокорејската влада.

Северна Кореја ја прекина таа „црвена линија“ во јуни 2020 година затоа што прекуграничните врски се расипаа по неуспешниот втор самит во февруари 2019 година помеѓу Ким и поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кому Мун му понуди да посредува.

Мун повика на обновување на „црвена линија“ и разговори, полагајќи големи надежи во американскиот претседател Џо Бајден тој да ги започне преговорите насочени кон разбивање на нуклеарната и ракетната програма на Северна Кореја.