Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати во пресрет на претседателските избори на 3 ноември. Двајцата кандидати не се ракуваа заради почитување на мерките против коронавирусот, а ТВ-дуелот бргу стана многу жесток и според бројни коментатори прерасна во најхаотичната дебата во поновата историја, објави „Гласот на Америка“.

Дебатата се одржа во Кливленд, Охајо, во 21 часот по локално време. Модератор беше новинарот и водител на „Фокс Њуз“, Крис Валас. Тој им поставуваше прашања и подпрашања на Трамп и Бајден, а целата дебата беше хаотична, пишуваат американските медиуми. Кандидатите постојано се расправаа и се прекинуваа во одговорите, иако секој требаше да има по две минути за да одговори, по што можеше да се расправа.

Бајден го нарече Трамп „кловн“, „расист“ и „пион на Путин“, додека Трамп испрати низа навредливи коментари до Бајден за неговото семејство.

Во првата дебата, Трамп и Бајден остро се спротивставија на нивните ставови за клучни прашања за иднината на САД, за коронавирусот, за Врховниот суд, даноците, расните немири….

Трамп беше во водство на паузата, кој не му дозволи на Бајден целосно да одговори на неговите прашања. Во еден момент Бајден му рече да замолчи, но тоа не му пречеше на Трамп, па продолжи.

Трамп го покрена и прашањето за синот на Бајден и неговиот бизнис во Украина и Русија, но ѝ го нарече зависник од кокаин.